GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

                       

 

 

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA

 

 

 

                 Dnia 27.05.2015r. w ramach programu orientacja zawodowa odbyła się wycieczka zawodoznawcza klasy III a i III b wraz z wychowawcami do Nadleśnictwa Chmielnik. Podczas wycieczki uczniowie zapoznani zostali ze strukturą nadleśnictwa oraz specyfiką pracy leśnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

Z WIZYTĄ  W STRAŻY

 

 

 

                            W ramach realizacji programu orientacji zawodowej i poznania lokalnego rynku pracy, uczniowie klasy III D wybrali się do Państwowej Straży Pożarnej w Chmielniku aby z bliska przyjrzeć się pracy strażaków. Uczniowie zostali oprowadzeni po jednostce, zwiedzili m.in. stanowisko dowodzenia, które wzbudziło duże zainteresowanie. Dokładnie obejrzeli wozy strażackie i ich najnowsze wyposażenie, sprzęt gaśniczy oraz sprzęt ratownictwa medycznego. Chętni uczniowie mieli możliwość przymierzenia stroju ochronnego, obowiązującego podczas akcji gaśniczych, brali także udział w pokazie udzielania pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym. Podczas spotkania młodzież poznała struktury Państwowej Straży Pożarnej, dowiedziała się jak funkcjonują Jednostki Ratowniczo - Gaśnicze ale także jak wygląda codziennie praca w straży pożarnej i jakie wymagania stawiane są kandydatom na strażaka. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali faktów i ciekawostek z akcji strażackich.

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS
"ZOSTAŃ PRZEDSIĘBIORCĄ"

 

 

 

              Ośmioro uczniów z klasy II b realizujących program „Zostać przedsiębiorczym", pod opieką P. Zofii Kłonickiej -wzięło  udział
w Wojewódzkim Konkursie „Zostań przedsiębiorcą”. Konkurs  trwał od stycznia do maja 2015 roku i składał się  z dwóch etapów - szkolnego,
i wojewódzkiego. W etapie I  młodzież  w dwóch czteroosobowych zespołach, przygotowywała projekty założenia własnej firm,  opracowała port folio swoich działań i prezentację multimedialną.  W II etapie uczniowie rozwiązywali trwający 45minut test z wiedzy ekonomicznej i matematycznej. W konkursie rywalizowało 26 projektów. Rozstrzygnięcie i finał  konkursu odbył się w Buskim Centrum Kultury  15 maja 2015 r.

 Wyróżnienie otrzymali: Kinga Borto, Maja Kuzia, Anita Pawłowska, Ania Wesołowska za - „ Drukarnia cyfrowa „PRINT IT”, Klaudia Czerwińska, Dawid Janus, Hubert Lenartowicz, Paweł Pietraszek za- „Przychodnia zdrowia” i dużą wiedzę ekonomiczna i matematyczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZKOŁA  DIALOGU

 

 

                     27 maja 2015 roku, młodzież Gimnazjum w Chmielniku odbyła  wycieczkę „Szlakiem żydowskiego Chmielnika” zorganizowaną w ramach projektu Szkoła Dialogu”. Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie.  Jednym z warunków uczestnictwa było zorganizowanie wycieczki do miejsc  upamiętniających naród żydowski zamieszkujący do czasów II wojny światowej nasze miasto. Uczniowie odwiedzili  następujące miejsca związane z chmielnickimi Żydami:  synagogę przekształconą obecnie w OEM „Świętokrzyski  Sztetl”, stary cmentarz żydowski przy synagodze,  pomnik upamiętniający wspólne życie Polaków i Żydów w Chmielniku,  Kirkut przy ulicy Mruczej, rynek i teren getta,   a także Gęsią Studnię.  Pogoda  nie była najlepsza, ale najważniejsze, że nie padało. Zaproszeni goście oraz  koledzy ze szkoły  gratulowali organizatorom   przygotowanej wycieczki, docenili  ich wysiłek i zaangażowanie. Podzielili się  potem swymi spostrzeżeniami i uwagami na ten temat.  Uczniowie serdecznie dziękują trenerom z Warszawy: Pani Karolinie Kochanowskiej i Panu Adamowi Gąseckiemu za pomoc i wskazówki udzielone podczas warsztatów i rekomendacje po próbnej wycieczce.

 

 

 

 

 

 

 

 

KONKURS WIEDZY
O UNII EUROPEJSKIEJ I PAŃSTWACH EUROPY

 

 

             Jak co roku, w dniu 26 maja 2015roku odbył się w naszej szkole wewnątrzszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i państwach Europy oranizowany przez nauczycili geografii.
           W konkursie uczestniczył jeden, wytypowany przez uczniów przedstawiciel z każdej klasy, ze wszystkich trzech poziomów edukacyjnych.


Celem konkusu było:
- popularyzowanie idei integracji uropejskiej  wśród uczniów gimnazjum,
- przybliżenie wiedzy o U.E. i państwach Europy,
- szerzenie wśród uczniów wiedzy o krajach różniących się m.in. kulturą oraz językiem lecz prowadzących wspólną politykę gospodarczą i społeczną.

 

Zwycięzcy konkursu
1. Wiktoria Dzierżak kl. II a
2. Wiktoria Misztal kl. III b
3. Dominik Doroz kl. II e