GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

SPOTKANIE   Z  RAPEREM

 

 

         Dnia 2 marca 2015 roku w naszej szkole gościliśmy człowieka, który pokazał nam, że nigdy nie jest za późno, by wydostać się nawet z najgorszego bagna przepełnionego agresją, narkotykami i przemocą.  Dobromir „Mak” Makowski – autor projektu „RapPedagogia”,  założyciel fundacji „Młodzi dla młodych”, dociera do szkół, domów dziecka, domów poprawczych, dzieląc się z młodzieżą swoim doświadczeniem życiowym. Przez swoje świadectwo i teksty swoich utworów ukazał nam wartość rodziny, rodziców, przebaczenia, szacunku do swojego życia i osób, które nas otaczają.

 

 Fotografie ze spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

BIAŁA  SZKOŁA
- MURZASICHLE

 

Narciarskie zmagania gimnazjalistów

           

       Uczniowie Gimnazjum im. gen. K. Tańskiego w Chmielniku po raz czwarty mieli możliwość uczestniczyć w projekcie edukacyjnym BIAŁA SZKOŁA – STOK NARCIARSKI BEZ TAJEMNIC.

Tradycję górskich wyjazdów połączonych z nauką jazdy na nartach rozpoczęliśmy w 2011 roku. Rok rocznie młodzież gimnazjalna gościła w Pensjonacie Zbójnik w Murzasichle k/Zakopanego. Wzorem lat ubiegłych również tej zimy odwiedziliśmy dobrze nam znane podhalańskie stoki. 30-osobowa grupa rozpoczęła swoją zimową przygodę 10 lutego br., przez 6 kolejnych dni uczniowie pod nadzorem instruktorów doskonalili technikę jazdy carvingowej na nartach lub desce snowboardowej. Pogoda nas nie zawiodła, kilkudziesięciocentymetrowa warstwa śniegu lśniła w promieniach słonecznych. Wymarzone warunki dla aktywnej młodzieży! Gimnazjaliści zostali zapoznani z tzw. Kodeksem Narciarza. Codziennie kilka godzin spędzali na stoku narciarskim, gdzie najpierw nabywali umiejętności, a następnie je doskonalili, stosując się do uwag i zaleceń instruktorów: p. Sławomira Wrony i p. Grzegorza Zychowicza.

Młodzież oprócz jazdy na nartach czy desce snowboardowej korzystała także z innych uroków zimy. Piesza wycieczka zaśnieżonym lasem Tatrzańskiego Parku Narodowego  do miejscowości Małe Ciche obfitowała w bitwy na śnieżki. Dużo radości uczniom dostarczał również snowtubing oraz jazda na łyżwach. Zmęczeni narciarze regenerowali siły w zakopiańskim Aqua Parku, gdzie spędzili relaksujące popołudnie. Cele autorskiego projektu p. S. Wrony zostały osiągnięte w 100%, opiekunowie z dumą podziwiali postępy swoich uczniów w sportach zimowych. Gimnazjaliści nie zawiedli nas także swoim zachowaniem, grupa była bardzo zdyscyplinowana, chętna do wszelkich aktywności, przez cały wyjazd nie opuszczało ich poczucie humoru i młodzieńcza werwa. Wyposażyliśmy naszych uczniów w umiejętności, których się nie zapomina, które na pewno będą im przydatne w przyszłości. Przywieźliśmy piękne wspomnienia i setki zdjęć. Jesteśmy przekonani, że przedsięwzięcie to należy kontynuować w kolejnych latach, gdyż propagowanie sportu na świeżym powietrzu to nasz priorytet w wychowaniu młodzieży.

 

 

 

 Zdjęcia z Białej Szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

QUESTING  W  CHMIELNIKU
– mieście kultur i religii

 

 

                    12 lutego2015 roku, uczniowie klasy II b zdobyli nowe doświadczenia w sposobie zwiedzania naszego miasta przy pomocy Questingu. Poruszali się według wskazówek zawartych w broszurce questingowej, poszukiwali odpowiedzi na zadawane pytania, zdobywali informacje bawiąc się przy tym doskonale. Broszurkę otrzymali za darmo w Synagodze i od tego miejsca rozpoczęli Questing. Czas przejścia questu to 45 minut. Zakończeniem było rozszyfrowane hasła i zdobycie pieczątki. Questing jest świetną okazją na spędzenie wolnego czasu w ferie. Zachęcamy

 

 

 

 

 

 

 MIĘDZYNARODOWY  PROGRAM  ERASMUS

 

 

           W dniu  9 lutego 2015 roku uczestniczyliśmy w konferencji "Wzmacnianie pozycji ludzi młodych na rzecz uczestnictwa w życiu politycznym" w ramach Programu Ambasadorskiego Dialogu Usystematyzowanego realizowanego z międzynarodowego programu Erasmus przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Tematem konsultacji był wpływ opinii młodych ludzi na życie publiczne. Efektem konsultacji były warsztaty, w których poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania kluczowe dotyczące zaangażowania młodzieży w życie polityczne.

 

 

 

 

 

 
 
 
 
XXXVIII  OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
 - etap szkolny
 

 
              W dniu 05.02.2015r. w Gimnazjum im. Generała Kazimierza Tańskiego w  Chmielniku odbył się Turniej Wiedzy  Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”, w którym brało udział 20 uczniów naszej szkoły. Uczniowie pisali test pisemny składający się z 40 zagadnień wiedzy z pożarnictwa. Jeden z uczniów Patryk Banach uczeń klasy  1c  uzyskał maksymalną  ilość punktów tj.40.   Natomiast 9 uczniów uzyskało ponad   70 % wszystkich punktów i przeszło do następnego etapu. Są to uczniowie: Alicja Kania, Dawid Janus, Anna Pietryka,  Huber  Lenartowicz, Wiktoria Dzierżak, Weronika Zapart, Weronika Witkowska, Sandra Wojciechowska, Patrycja Siracka. Ponadto w dniu 03.02.2015 r. w Fili Gimnazjum w Piotrkowicach też odbył się turniej, w którym uczestniczyło 12-stu uczniów. Do etapu gminnego  przeszło 6 uczniów, najwięcej punktów uzyskał Ernest Mstowski , uczeń klasy 1f, pozostałych pięciu uczniów: Kacper Mącznik, Dominik Doroz, Mateusz Doroz, Grzegorz Dąbrowski  i Mateusz Ślusarski  przeszło do następnego etapu. W dniu 11.03.2015 r. odbędzie się  gminny etap konkursu, w którym wezmą udział  zakwalifikowani uczniowie.