GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

ELIMINACJE  OKRĘGOWE
TURNIEJU  STIK  2015

 

 

 

             Nasi uczniowie - trzyosobowa drużyna w składzie Karol Katra, Jakub Fit oraz Miłosz Wolański z klasy 1 a wzięła udział w eliminacjach okręgowych IV Świętokrzyskiego Turnieju Innowacji i Kreatywności.

Do udziału w rywalizacji zgłosiły się drużyny z 44 gimnazjów (ze wszystkich powiatów regionu).  Nasza drużyna brała udział w rozgrywkach w Gimnazjum Samorządowym im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej osiągając bardzo dobry wynik, i tym samym  zakwalifikowała się do  wielkiego finału Turnieju STIK.

Organizatorem Turnieju jest Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Zawody są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z  PRACOWNIKIEM
ZŚiNPK

 

 

          W dniu 5 marca 2015 roku w naszej szkole po raz kolejny odbyło się spotkanie młodzieży z pracownikiem Zespołu Świętokrzyskich Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Panem Dariuszem Wiechem. W prelekcji uczestniczyli uczniowie z klas II a, II b, III c, III d. Młodzież wysłuchała pogadanki ilustrowanej prezentacją multimedialną na temat „Formy ochrony przyrody na terenie Ponidzia ”. Podczas spotkania prowadzący przedstawił informacje o parkach krajobrazowych: Nadnidziańskim, Kozubowskim i Szanieckim. Pan D. Wiech omówił znaczenie rezerwatów przyrody, które chronią m. in. siedliska roślinności kserotermicznej obfitujące w zagrożone, rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt oraz formy krasu powierzchniowego i podziemnego, rozwinięte w skałach gipsowych. Prezentacja ilustrowana była pięknymi, robionymi w naturze zdjęciami obrazującymi walory przyrodnicze Ponidzia. Uczniowie z uwagą wysłuchali wygłoszonej prelekcji oraz z ciekawością, oglądali prezentację multimedialną.

 

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWY  DZIEŃ  PAMIĘCI 
ŻOŁNIERZY  WYKLĘTYCH

 

 

 

            Dnia 4 marca 2015 roku, uczniowie klasy II b i III b z p. Z. Kłonicką i J. Kołomańską uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Chmielnickie Centrum Kultury i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji jaka odbyła się po projekcji filmu „Zagończyk” oraz wykładzie przedstawiciela IPN dr Ryszarda Śmietanko-Kruszelnickiego zadając wiele pytań  o Żołnierzach wyklętych.

Następnie zwiedzili wystawę pt. „Żołnierze Wyklęci” udostępnioną przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

 

 

 

 

 

 

 DZIEŃ  KOBIET
  W  NASZEJ  SZKOLE

 

 

                 Dnia 6 marca miał miejsce w naszej szkole apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Kobiet. Apel był inny niż zwykle z kilku powodów. Po pierwsze, charakter przygotowanego występu był lekki, zabawny i żartobliwy a momentami frywolny, w przeciwieństwie do poważnych w charakterze uroczystości szkolnych upamiętniających wydarzenia historyczne. Po drugie zaś, w znakomitej większości, w roli artystów wystąpili na nim chłopcy , adresatkami zaś były licznie zgromadzone koleżanki oraz Panie z grona nauczycielskiego
Program ze swadą typową dla prezenterów telewizyjnych poprowadzili Beniamin Djakite i Daniel Sito. Zapowiadając kolejnych występujących na szkolnej scenie, dzielili się z publicznością filozoficznymi przemyśleniami dotyczącymi piękniejszej połowy rodzaju ludzkiego, które biorąc pod uwagę młody wiek konferansjerów, były nadzwyczaj trafne. Wiersze sławiące piękno kobiet wygłosili Jakub Jakubiec oraz Stanisław Gołębiowski, a piosenki korespondujące z uroczystością zaśpiewały Aneta Gidel i Natalia Skuza.
W skeczu, który prosto i trafnie przedstawiał tajniki kobiecej natury wystąpiły ucharakteryzowane Wiktoria Małkowska i Dominika Ściana. Największy entuzjazm ,szczególnie żeńskiej publiczności, wzbudził żywiołowy układ taneczny w naprędce i specjalnie na tę okazję powołanego zespołu, w którym wystąpili: Kacper Banachowski, Beniamin Djakite, Karol Fiuk, Oskar Orkisz i Daniel Sito.
Okolicznościowe życzenia skierowane do Pań pracujących w naszej szkole i uczennic wygłosił Pan Dyrektor Aleksander Bracisiewicz, a kosz kwiatów na ręce Pani Dyrektor Justyny Zamojskiej złożył przewodniczący samorządu szkolnego Kacper Banachowski
Biorąc pod uwagę fakt, że czasu na jego przygotowanie po feriach było niewiele, apel jako całość można uznać za udany. Nauczyciele przygotowujący koncepcję programu i sprawujący opiekę nad grupą artystów  to Kamil Kryczka i Sławomir Wrona.
 
 
 

 

 

 XXIII  TYDZIEŃ   KULTURY  JĘZYKA
W  WOJEWÓDZTWIE  ŚWIĘTOKRZYSKIM

 

 ( 9–14 marca 2015 r.)

 

„Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy”
William Szekspir
 


Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w Tygodniu.

 W tym roku motywem przewodnim jest sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę  w sytuacjach codziennych, szkolnych, zawodowych.

 


Cele Projektu:

  • uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu,
  • stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia,
  • przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej,
  • propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych,
  • kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych