
I NIEPODLEGŁA"
To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskiej tradycji oraz honorowania bohaterów. My mamy dziś szczęście żyć w wolnym kraju. Pamiętamy jednak o tym, że przodkom winniśmy pamięć a ojczyźnie - miłość. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 roku społeczność gimnazjum oraz szkoły podstawowej uczestniczyła w spektaklu teatralnym. Młodzi artyści - uczniowie szkoły podstawowej- przedstawili drogę Polaków do wolności. Przybliżyli widzom pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Chmielniku w 1914 roku oraz towarzyszące temu wydarzeniu przeżycia Chmielniczan. Uczestnicy apelu mogli podziwiać piękne stroje z epoki a nawet spotkać się z samym MARSZAŁKIEM. Na zakończenie zgromadzona młodzież, wyposażona w specjalnie przygotowane śpiewniki, zaśpiewała najpopularniejsze pieśni legionowe. Wyjątkowy charakter uroczystości nadało wspólne odśpiewanie, o godzinie 1111, hymnu narodowego przez społeczności obu szkół, przystrojone okolicznościowymi kotylionami. Wspólne, radosne świętowanie odzyskania niepodległości na długo zostanie w naszej pamięci.




