
SZKOŁA DIALOGU
27 maja 2015 roku, młodzież Gimnazjum w Chmielniku odbyła wycieczkę „Szlakiem żydowskiego Chmielnika” zorganizowaną w ramach projektu Szkoła Dialogu”. Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie. Jednym z warunków uczestnictwa było zorganizowanie wycieczki do miejsc upamiętniających naród żydowski zamieszkujący do czasów II wojny światowej nasze miasto. Uczniowie odwiedzili następujące miejsca związane z chmielnickimi Żydami: synagogę przekształconą obecnie w OEM „Świętokrzyski Sztetl”, stary cmentarz żydowski przy synagodze, pomnik upamiętniający wspólne życie Polaków i Żydów w Chmielniku, Kirkut przy ulicy Mruczej, rynek i teren getta, a także Gęsią Studnię. Pogoda nie była najlepsza, ale najważniejsze, że nie padało. Zaproszeni goście oraz koledzy ze szkoły gratulowali organizatorom przygotowanej wycieczki, docenili ich wysiłek i zaangażowanie. Podzielili się potem swymi spostrzeżeniami i uwagami na ten temat. Uczniowie serdecznie dziękują trenerom z Warszawy: Pani Karolinie Kochanowskiej i Panu Adamowi Gąseckiemu za pomoc i wskazówki udzielone podczas warsztatów i rekomendacje po próbnej wycieczce.




