GIMNAZJUM IM. GENERAŁA KAZIMIERZA TAŃSKIEGO W CHMIELNIKU

 

 

 

 

 

SZKOŁA  DIALOGU

 

 

                     27 maja 2015 roku, młodzież Gimnazjum w Chmielniku odbyła  wycieczkę „Szlakiem żydowskiego Chmielnika” zorganizowaną w ramach projektu Szkoła Dialogu”. Już po raz drugi zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym projekcie.  Jednym z warunków uczestnictwa było zorganizowanie wycieczki do miejsc  upamiętniających naród żydowski zamieszkujący do czasów II wojny światowej nasze miasto. Uczniowie odwiedzili  następujące miejsca związane z chmielnickimi Żydami:  synagogę przekształconą obecnie w OEM „Świętokrzyski  Sztetl”, stary cmentarz żydowski przy synagodze,  pomnik upamiętniający wspólne życie Polaków i Żydów w Chmielniku,  Kirkut przy ulicy Mruczej, rynek i teren getta,   a także Gęsią Studnię.  Pogoda  nie była najlepsza, ale najważniejsze, że nie padało. Zaproszeni goście oraz  koledzy ze szkoły  gratulowali organizatorom   przygotowanej wycieczki, docenili  ich wysiłek i zaangażowanie. Podzielili się  potem swymi spostrzeżeniami i uwagami na ten temat.  Uczniowie serdecznie dziękują trenerom z Warszawy: Pani Karolinie Kochanowskiej i Panu Adamowi Gąseckiemu za pomoc i wskazówki udzielone podczas warsztatów i rekomendacje po próbnej wycieczce.