
VIVAT KONSTYTUCJA,
VIVAT KRÓL,
VIVAT WSZYSTKIE STANY !!!
Konstytucja 3 Maja uchwalona w roku 1791 była rozwiązaniem wyprzedzającym epokę i pomogła Polakom przetrwać 123 lata zaborów.
Pamiętając, iż dla wszystkich Polaków jest to dzień szczególny, uczniowie Gimnazjum imienia Generała Kazimierza Tańskiego w Chmielniku przygotowali uroczystą akademię upamiętniającą to święto. Akademia miała na celu uświadomienie wszystkim, że wolność to sprawa nadrzędna dla każdego człowieka i przypomnienie, iż Polacy nie zawsze byli wolnym narodem. Była hołdem dla wszystkich Polaków, którzy nie zaniechali walki o wolność naszej ojczyzny oraz naszego patrona gen. Kazimierza Tańskiego, który w tamtym czasie walczył w legionach u boku Napoleona między innymi po to, byśmy teraz mogli cieszyć się wolnością, rozwijać nasze talenty i realizować nasze marzenia.
Drodzy Gimnazjaliści – patrząc w przyszłość pamiętajcie o doświadczeniach minionych lat. Zatrzymajcie się na chwilę pamiętając o słowach, które wypowiedział Jan Paweł II: „ Tracąc pamięć, gubimy naszą tożsamość i wyrzekamy się cząstki samych siebie, być może tej najcenniejszej, bez której przestajemy rozumieć otaczający nas świat.”
Akademię przygotowali uczniowie klasy IIIf, If i IIe wraz z panią Joanną Długosz i Małgorzatą Ślusarczyk. Oprawę muzyczną przygotował pan Kamil Kryczka z uczennicami klasy IIIa i IIIb.